Monday 5 December 2011

MAKRO PENGAJARAN BAHASA MELAYU

RANCANGAN  PENGAJARAN  HARIAN ( MAKRO – PENGAJARAN )
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
KELAS INTERGRASI PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN
Kelas   : Inspira
Masa   : 9.00 pagi – 9.30 pagi
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh              : 26 september 2011
Jumlah                        : 5 orang
Kemahiran
2. Bertutur
            2.3 – mengajuk bunyi perkataan yang di dengar
            2.4 – bersoal jawab untuk mendapat maklumat
4. Membaca
            4.1 – membina dan membaca suku kata
6. Tulisan
            6.2 – menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal.
7. Komunikasi
            7.1 – bercerita tentang diri dan persekitaran.
Tajuk : Haiwan
Tujuan am : murid dapat mengenali dan membina suku kata KV + KVK berdasarkan tema   haiwan.
Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da,de,di,do, du   dan  KVK seperti dak, pur, kus,tam.
 Murid ada memelihara kucing dan ayam.
Kaedah Pengajaran    :          
 1)  Soal jawab                       
 2)  Penerangan
3)  Latih tubi sebutan              
 4)  Aktiviti kelas
Objektif :
Pada akhir pengajaran ini, murid diharapkan dapat :
1)    Mengajuk semula 5 bunyi perkataan yang mengandungi suku kata KV + KVK seperti cicak, , lalat,  lipas, tikus dan semut seperti  yang di sebut oleh guru dengan betul secara lisan.
2)    Mengeja dan membaca  10 suku kata yang mengandungi KV + KVK berdasarkan kepada beberapa jenis gambar haiwan yang dipamerkan di papan putih.
3)    Menulis 5 patah perkataan dari suku kata KV + KVK iaitu cicak,lalat,lipas,tikus dan semut pada lembaran kerja yang  disediakan  oleh guru

Nilai Murni
1)    Murid mengetahui terdapat pelbagai makhluk  ciptaan Allah termasuk haiwan dan serangga seperti semut.
2)    Sentiasa mengamalkan hidup sihat dengan mengutamakan kebersihan persekitaran supaya tidak di serang oleh serangga perosak seperti lipas dan lalat.
KBKK : mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan dan menjana idea.
Bahan Bantu Mengajar
1)    Kad suku kata ( nama jenis haiwan dan serangga )
2)    Lembaran kerja
3)    Kad bergambar( jenis haiwan dan serangga )
Bahan Bantu Mengajar
1)    White board , pen penanda ( marker pen )
2)    Kertas lembaran kerja
3)    Kad gambar
4)    Kad suku kata
Bahan rujukan
1)    Huraian sukatan pendidikan khas bermasalah pembelajaran sekolah rendah & menengah.KL JPK

Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan
Aktiviti  guru
Aktiviti murid
Pantun teka-teki

Hidup aman di dalam kota,
Ada pemimpin bernama raja;
Buruh-buruh rajin bekerja,
Askar bertugas setiap masa.
Set Induksi ( 5 minit )

1.    Guru membacakan pantun teka teki  dan bersoal jawab dengan murid berkaitan tajuk pelajaran hari ini.


a)    Murid menjawab pertanyaan guru secara lisan.
BBM

·         Kad gambar
Nilai

·         Kerjasama


a)Jenis haiwan dan serangga :
-          Cicak
-          Tikus
-          Semut
-          Lipas
-          Lalat






Langkah 1 ( 10 minit )
1.    Guru menunjukkan gambar yang mengandungi jenis-jenis haiwan dan serangga kepada murid.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang  jenis

haiwan dan serangga berpandukan kad gambar.
3.    Guru meminta murid menyebut dan
mengeja perkataan berpandukan  gambar.
4.    Murid mengeja perkataan berpandukan gambar secara individu.


a)    Murid mengeja perkataan berpandukan gambar secara individu.

BBM
·         Kad gambar
·         Kad suku kata
·         Kad perkataan
·         Papan putih
·         Pen penanda





Nilai

·         kerjasama
·         rajin
·         sabar




a.  tikus

b. lalat

c. semut

d. lipas
e. cicak
* Lengkapkan tempat kosong dibawah berpandukan gambar.
a._______ suka makan padi.


b. _____ api serangga berbisa.

c.__ membiak dengan bertelur




d.­______ ada empat kaki.


e. ___ suka benda yang kotor.


Langkah 2 ( 10 minit )
1.    Guru meminta beberapa orang murid datang ke hadapan kelas untuk membuat aktiviti pada pada papan putih.
2.    Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan yang di tampal di papan putih.
3.    Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
4.    Guru membimbing murid untuk melengkapkan jawapan.





5.    Guru membimbing murid yang lemah dengan memberi panduan  serta contoh berpandukan gambar dan perkataan yang ditampal di papan putih secara individu.

7.    Guru meminta murid yang dapat menyiapkan tugasan dengan lebih awal untuk datang ke hadapan.




a)    Murid secara bergilir-gilir datang ke hadapan kelas untuk  mengeja dan menulis jawapan berpandukan gambar di papan putih.
b)    Murid melengkapkan jawapan di papan putih sehingga selesai.

c)    Rakan-rakan murid lain mengajuk bunyi yang diperdengarkan

berpandukan perkataan yang ditampal di papan putih.
d)    Semua murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi berpandukan masa yang telah ditetapkan.



e)    Murid melengkapkan jawapan dengan bertulis berpandukan
gambar dan perkataan yang telah di tampal di papan putih secara individu.
f)     Murid  mendengar arahan guru dan datang ke hadapan kelas
bersama lembaran kerja yang telah selesai di jawab.

BBM
Kad gambar
·         ti  + kus
= tikus
·         la + lat
= lalat
·         se +  mut
= semut
·         li + pas
= lipas





·          Ci + cak

= cicak
KBKK

Menjana idea
·         Menyenaraikan
·         Menerangkan
·         Mengenalpasti
Nilai
·         Mendengar arahan
·         Bekerjasama
·         Bersungguh-sungguh

Rumusan guru           
Haiwan dan serangga  penyebar kuman ialah
- lalat
- lipas.
- tikus
- semut



Penutup ( 5 minit )
1.    Guru bersoaljawab dengan murid dan merumuskan tentang   apa yang telah dipelajari pada    hari ini.

2.  Guru dan murid menyanyi lagu berirama
    “ satu dua tiga ‘’ bagi   
    mengakhiri pelajaran hari  
    ini.
3.Guru juga mengucapkan terima kasih sebagai penghargaan kepada murid kerana memberi kerjasama sepanjang proses pembelajaran dan pengajaran berlaku.

a)    Murid menjawab soalan guru secara lisan.

b)     Murid membaca dengan mengikuti contoh dari guru.
c)    Murid dan guru menyanyi  dengan irama satu, dua, tiga bersama-sama berkaitan tajuk.
d)    Murid mendengar penerangan guru.

Nilai
·         Prihatin
·         Sabar



·         Bekerjasama
·         Mendengar arahan


Read more »

PENGAJARAN MIKRO BAHASA MELAYU SUKU KATA KV + KVK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PROGRAM PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 3 Neptune ( PPKI )
Bilangan Pelajar : 5 orang
Tarikh : 5 September 2011
Masa : 8.00 pagi hingga 8.10 pagi
Tajuk : Peralatan di dapur ( Suku Kata KV + KVK )

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

i Menyebut 8 daripada 10 suku kata KV dan KVK secara lisan seperti :
be, ca, da, bo, ge, pi dan sen, wan, pur, sau, tol, las

ii) Membina 4 perkataan bermakna daripada 8 suku kata secara bertulis seperti :
• ca + wan
• da + pur
• ba + kul
• be + sen

iii) Membaca 4 perkataan daripada suku kata KV + KVK secara lisan seperti :

botol, pisau , besen dan gelas

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :
i) Aktiviti : bercerita - penggunaan alat bantu - penggunaan papan putih - pengukuhan


Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, bertanggungjawab
KBKK : menjana idea, menghuraikan, mengkategorikan, membuat kesimpulan, mengingat, memahami
Pengetahuan sedia ada : murid-murid sudah diajar tentang suku kata KV dan KVK
Pelaksanaan P&P :
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti 3
Latihan mengeja dan menyebut perkataan
KV + KVK

( 10 minit )
1. Guru menyediakan beberapa keping kad suku kata KV dan KVK di papan putih untuk dieja dan dibaca oleh murid-murid.
2.Guru meminta murid menyebut dan mengeja suku kata KV dan KVK secara bacaan beramai-ramai.
3.Guru meminta murid mencantum suku kata KV dan KVK supaya menjadi perkataan bermakna.
4.Guru dan murid-murid bersoal jawab berkaitan dengan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KVK berpandukan gambar
5.Guru meminta murid memadankan perkataan bermakna dari suku kata KV + KVK dengan gambar di papan putih secara individu.
6.Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid-murid berpandukan gambar dan perkataan yang terdiri daripada suku kata KV + KVK .
7.Guru mengedarkan lembaran kerja silangkata sebagai pengukuhan

Nilai : Bekerjasama, Mendengar arahan, Sabar, Berdikari

Penerangan Pelaksanaan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran :

Masa Pelaksanaan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Minit ke 1-3 1.Guru meminta murid-murid menyebut perkataan yang mengandungi suku kata
KV dan KVK di papan putih secara bacaan kelas.

2.Guru merangsang murid untuk membina perkataan bermakna daripada suku
kata KV dan KVK di papan putih

3.Suku kata yang di tampal di papan putih ialah :
a) bo, be, da, ca, ge, ( suku kata KV )
b) sen, tol, pur, las, ( suku kata KVK )

4.Guru meminta murid memadankan suku kata KV dan KVK menjadi
perkataan bermakna secara individu di papan putih.

5.Murid menyebut dan membaca suku kata KV + KVK yang menjadi perkataan
bermakna di papan putih secara bacaan kelas.
( bo + tol) ( be + sen) ( ca + wan ) ( ge + las ) ( da + pur )

Minit ke 4 - 8 1.Guru menunjukkan kad gambar berkaitan dengan suku kata yang
dipelajari di papan putih.
2.Guru dan murid bersoal jawab berkaitan gambar yang di tampal di
papan putih untuk merangsang minda murid. Antara soalan yang
dikemukakan seperti :
a) Apakah kegunaan cawan ?
b) Besen digunakan sebagai……
c) Dimanakah boleh anda lihat peralatan ini ?
3.Guru meminta murid memadankan perkataan yang terbina hasil cantuman
suku kata KV dan KVK dengan gambar yang di tampal pada papan
putih.
4.Murid memadankan perkataan dari suku kata KV dan KVK dengan gambar
secara individu.



Minit ke 9 - 11 5.Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi silangkata yang
berkaitan dengan tajuk pelajaran.
6.Guru memberi penerangan kepada murid – murid bagaimana untuk
melengkapkan silangkata tersebut .
7.Guru membimbing dan menyemak jawapan silangkata murid secara
individu dan kelas.
8.Murid yang paling awal dapat menyiapkan tugasan silangkata yang
diberi diminta berdiri di hadapan kelas sebagai tanda penghargaan.
9.Guru memberikan ucapan terimakasih atas kerjasama murid kerana dapat
menyiapkan tugasan yang diberi.




LAMPIRAN
1. KAD SUKU KATA
2. KAD GAMBAR
3. LEMBARAN KERJA SILANGKATA

Read more »