Monday 5 December 2011

MAKRO PENGAJARAN BAHASA MELAYU

RANCANGAN  PENGAJARAN  HARIAN ( MAKRO – PENGAJARAN )
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
KELAS INTERGRASI PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN
Kelas   : Inspira
Masa   : 9.00 pagi – 9.30 pagi
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh              : 26 september 2011
Jumlah                        : 5 orang
Kemahiran
2. Bertutur
            2.3 – mengajuk bunyi perkataan yang di dengar
            2.4 – bersoal jawab untuk mendapat maklumat
4. Membaca
            4.1 – membina dan membaca suku kata
6. Tulisan
            6.2 – menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal.
7. Komunikasi
            7.1 – bercerita tentang diri dan persekitaran.
Tajuk : Haiwan
Tujuan am : murid dapat mengenali dan membina suku kata KV + KVK berdasarkan tema   haiwan.
Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da,de,di,do, du   dan  KVK seperti dak, pur, kus,tam.
 Murid ada memelihara kucing dan ayam.
Kaedah Pengajaran    :          
 1)  Soal jawab                       
 2)  Penerangan
3)  Latih tubi sebutan              
 4)  Aktiviti kelas
Objektif :
Pada akhir pengajaran ini, murid diharapkan dapat :
1)    Mengajuk semula 5 bunyi perkataan yang mengandungi suku kata KV + KVK seperti cicak, , lalat,  lipas, tikus dan semut seperti  yang di sebut oleh guru dengan betul secara lisan.
2)    Mengeja dan membaca  10 suku kata yang mengandungi KV + KVK berdasarkan kepada beberapa jenis gambar haiwan yang dipamerkan di papan putih.
3)    Menulis 5 patah perkataan dari suku kata KV + KVK iaitu cicak,lalat,lipas,tikus dan semut pada lembaran kerja yang  disediakan  oleh guru

Nilai Murni
1)    Murid mengetahui terdapat pelbagai makhluk  ciptaan Allah termasuk haiwan dan serangga seperti semut.
2)    Sentiasa mengamalkan hidup sihat dengan mengutamakan kebersihan persekitaran supaya tidak di serang oleh serangga perosak seperti lipas dan lalat.
KBKK : mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan dan menjana idea.
Bahan Bantu Mengajar
1)    Kad suku kata ( nama jenis haiwan dan serangga )
2)    Lembaran kerja
3)    Kad bergambar( jenis haiwan dan serangga )
Bahan Bantu Mengajar
1)    White board , pen penanda ( marker pen )
2)    Kertas lembaran kerja
3)    Kad gambar
4)    Kad suku kata
Bahan rujukan
1)    Huraian sukatan pendidikan khas bermasalah pembelajaran sekolah rendah & menengah.KL JPK

Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan
Aktiviti  guru
Aktiviti murid
Pantun teka-teki

Hidup aman di dalam kota,
Ada pemimpin bernama raja;
Buruh-buruh rajin bekerja,
Askar bertugas setiap masa.
Set Induksi ( 5 minit )

1.    Guru membacakan pantun teka teki  dan bersoal jawab dengan murid berkaitan tajuk pelajaran hari ini.


a)    Murid menjawab pertanyaan guru secara lisan.
BBM

·         Kad gambar
Nilai

·         Kerjasama


a)Jenis haiwan dan serangga :
-          Cicak
-          Tikus
-          Semut
-          Lipas
-          Lalat






Langkah 1 ( 10 minit )
1.    Guru menunjukkan gambar yang mengandungi jenis-jenis haiwan dan serangga kepada murid.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang  jenis

haiwan dan serangga berpandukan kad gambar.
3.    Guru meminta murid menyebut dan
mengeja perkataan berpandukan  gambar.
4.    Murid mengeja perkataan berpandukan gambar secara individu.


a)    Murid mengeja perkataan berpandukan gambar secara individu.

BBM
·         Kad gambar
·         Kad suku kata
·         Kad perkataan
·         Papan putih
·         Pen penanda





Nilai

·         kerjasama
·         rajin
·         sabar




a.  tikus

b. lalat

c. semut

d. lipas
e. cicak
* Lengkapkan tempat kosong dibawah berpandukan gambar.
a._______ suka makan padi.


b. _____ api serangga berbisa.

c.__ membiak dengan bertelur




d.­______ ada empat kaki.


e. ___ suka benda yang kotor.


Langkah 2 ( 10 minit )
1.    Guru meminta beberapa orang murid datang ke hadapan kelas untuk membuat aktiviti pada pada papan putih.
2.    Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan yang di tampal di papan putih.
3.    Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
4.    Guru membimbing murid untuk melengkapkan jawapan.





5.    Guru membimbing murid yang lemah dengan memberi panduan  serta contoh berpandukan gambar dan perkataan yang ditampal di papan putih secara individu.

7.    Guru meminta murid yang dapat menyiapkan tugasan dengan lebih awal untuk datang ke hadapan.




a)    Murid secara bergilir-gilir datang ke hadapan kelas untuk  mengeja dan menulis jawapan berpandukan gambar di papan putih.
b)    Murid melengkapkan jawapan di papan putih sehingga selesai.

c)    Rakan-rakan murid lain mengajuk bunyi yang diperdengarkan

berpandukan perkataan yang ditampal di papan putih.
d)    Semua murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi berpandukan masa yang telah ditetapkan.



e)    Murid melengkapkan jawapan dengan bertulis berpandukan
gambar dan perkataan yang telah di tampal di papan putih secara individu.
f)     Murid  mendengar arahan guru dan datang ke hadapan kelas
bersama lembaran kerja yang telah selesai di jawab.

BBM
Kad gambar
·         ti  + kus
= tikus
·         la + lat
= lalat
·         se +  mut
= semut
·         li + pas
= lipas





·          Ci + cak

= cicak
KBKK

Menjana idea
·         Menyenaraikan
·         Menerangkan
·         Mengenalpasti
Nilai
·         Mendengar arahan
·         Bekerjasama
·         Bersungguh-sungguh

Rumusan guru           
Haiwan dan serangga  penyebar kuman ialah
- lalat
- lipas.
- tikus
- semut



Penutup ( 5 minit )
1.    Guru bersoaljawab dengan murid dan merumuskan tentang   apa yang telah dipelajari pada    hari ini.

2.  Guru dan murid menyanyi lagu berirama
    “ satu dua tiga ‘’ bagi   
    mengakhiri pelajaran hari  
    ini.
3.Guru juga mengucapkan terima kasih sebagai penghargaan kepada murid kerana memberi kerjasama sepanjang proses pembelajaran dan pengajaran berlaku.

a)    Murid menjawab soalan guru secara lisan.

b)     Murid membaca dengan mengikuti contoh dari guru.
c)    Murid dan guru menyanyi  dengan irama satu, dua, tiga bersama-sama berkaitan tajuk.
d)    Murid mendengar penerangan guru.

Nilai
·         Prihatin
·         Sabar



·         Bekerjasama
·         Mendengar arahan


1 comments:

  • Unknown says:
    3 June 2014 at 21:21

    sesuai utk rujukan dan panduan saya.

Post a Comment